TERVISEJUHT
  • Lugemisnurk
  • TEENUSED
  • Meist
    • MI töövahend toitumisnõustajatele
  • KONTAKT

HEAD ISU!

Minikringlid vs lihtsad muffinid

27/8/2018

1 Comment

 
Picture
Pühapäev on järgmiseks nädalaks lõunasöökide valmistamise päev. Otsustasin, et tahaks midagi head küpsetada. Aga nagu ikka allahindlust ei taha ka teha, ehk küpsetis peaks olema figuurisõbralik, suhruvaba ja nisujahust ka prii...
Panin loovuse tööle ja oioioi kui head muffinid välja tulid. Maitse poolest meenutasid rosinakringlit, või vähemalt nii tundus, võib-olla on mul hea kujutlusvõime ka, sest päris rosinakringli maitset ma enam tõesti ei mäleta! :) Ja tegelikult rosinaid minu muffinid ka ei sisalda...
​

Muffinite valmistamiseks läheb vaja:
6-7 koduaia õuna (mina kasutasin Martsipani õunu)
2 toorest muna
kaneeli
4-5 spl pruuni riisi jahu
4-5 spl täisterakaerajahu
1 tl küpsetuspulbrit
100 g kuivatatud datleid (lõigata tükkideks)
näpuotsaga soola
kaunistuseks natukene seemnesegu ja müslit

Valmistamine: riivi õunad. Vahusta munad ning sega õuntega kokku. Lisa kaneel, meresool, datlid. Lisa jahud ja küpsetuspulber. Sega kõik ühtlaseks massiks. Kui taigen jääb liiga paks, lisa natuke vett. 
Aseta taigen muffini küpsetuspannile, kuid pane kindlasti küpsetuspaber alla, sest muidu jäävad muffinid vormi külge kinni, sest need ei sisalda rasvainet. Soovitan kasutada küpsetuspaberit (lõika ise sobiva suurusega ruudukesed), sest imeilusad mustrilised muffinipaberid kipuvad samuti muffinit enda külge võtma. Kõige peale raputa natukene seemnesegu ja müslit. Küpseta umbes 45-50 minutit 180 kraadi juures või seni kuni muffinid lähevad pruunikaks ja terve tuba on kaneelilõhnast paks! :)
Käesolevad muffinid on piisavalt magusad, kuigi ei sisalda ei suhkurt, mett ega steviat.

Ilusat uut nädalat!
​Mari-Anne



1 Comment

Veise-ja seahakkliha kotletid porgandiga

24/8/2018

0 Comments

 

Igapäevaselt meeldib mulle kanaliha enamasti süüa, kuid juhtub vahele päevigi, kus ei söö ma üldse liha. Liha asendajateks on näiteks muna, kodujuust, juust, kala. 
Eile aga mõtlesin, et tahaksin teha üle pika aja punasest lihast kotlette. 
Tulid väga maitsvad välja. 

Vaja läheb (2-3 inimesele):
300g delikatess hakkliha (rasva alla 10%);
2 keskmist porgandit;
1 sibul;
1 muna;
maitseained.
​
Valmistamine: segada muna hakklihale. Riivida porgand ja lõikuda sibul ning segada hakklihale juurde. Maitseained soovi järgi. Mina panin peale viilu juustu ka, mis sobis sinna suurepäraselt. Kotlettide taignasse ei ole vaja lisada mingit jahu, ega muud teraviljatoodet.
Kotlette küpsetasin pannil oliiviõliga. 
Kotlettidele lisandiks saab eesmärgist lähtuvalt sobitada näiteks köögivilju, riisi, tatart, värsket salatit.

Järgmiste postitusteni!
Mari-Anne

​
​ 
Picture
Picture
Picture
0 Comments

Järgmine magus postitus: banaani-brownie

16/8/2018

0 Comments

 

Järgmiseks üks mõnus koogi-laadne banaani-brownie, ehk tummine, kakaone banaanimaitseline kook. 
Vaja läheb:
1 purk kikerherneid
1 toores muna
70 g munavalget
2 suurt banaani (u 260 g)
60 g täisterakaerajahu
10 g kakaopulbrit (magustamata)
Himaalaja sool

Valmistamine: loputa kikerherned ära ning püreesta saumikseri või blendriga ühtlaseks massiks. Mikserda sisse muna, munavalge, banaanid. Sega ühtlaseks massiks. Lisa jahu, kakaopulber ja sool. Kui taigen jääb liiga paks, lisa natuke vett. Sega kõik ühtlaseks massiks ning pane koogivormi. Soovitan koogivormile sisse panna küpsetuspaberi, et ära hoida koogi kinni jäämist vormi külge. Aseta kook eelnevalt soojendatud ahju. Mina küpsetasin 200 kraadi juures umbes 40 min. 
Serveerida võib kreeka jogurtiga, marjadega või ilma lisandita. 
​
Toitaineline väärtus terve koogi kohta:
721 kcal
125g süsivesikut
13,6 g rasva
33,7 g valku

Jällegi üks tavalisest koogist palju vähema kalorsusega kodune banaani-brownie, mis ei maitse sugugi halvemini kui ükskõik missugune poekook. :)
​
Päikest! :)
​Mari-Anne
​
Picture
Picture
0 Comments

Imemaitsvad krõbedad küpsikud

10/8/2018

1 Comment

 
Tõesti, ma poleks arvanud, et need küpsised nii krõbedad ja maitsvad välja kukuvad. No täitsa nagu päris küpsised,jää või ise ka uskuma! :)
Tahtsin teha tervislikke nisujahu-, või- ja suhkruvabu küpsiseid, aga ma tahtsin, et need krõbedad ka jääksid.. Tundub üsna võimatu soov! :) 
Mul läks vaja küpsisetaigna tegemiseks: 
1 purk kikerherneid (püreestasin ära)
1 muna
pruuniriisijahu
kookosõli
vaniljesuhkurt
steviat
meresoola

Taigen tuli liivataigna sarnane. Näppude vahel tegin sobiva suurusega küpsised ja asetasin ahjuplaadile. Küpsikud olid ahjus umbes 50 min-1 h. Ma täpselt kella ei vaadanud. Tulemus oli super! :)

Mis oleks mõnusam vahepala puhkepäevadel, kui must kohv ja paar küpsist kõrvale ampsata!

Mari-Anne
Picture
Picture
1 Comment

Suvikõrvitsa-sibula-juustupirukas

7/8/2018

0 Comments

 
Picture
Jagan Teiega üht väga figuurisõbralikku ja "taljet-hoidvat" suvikõrvitsapiruka retsepti. Just niii! Selle põhikomponent on suvikõrvits, mis on madala süsivesikusisaldusega köögivili.
Tegemist on lihavaba ahjupirukaga, kuid kellel fantaasiat ja soovi, siis sinna sisse sobiks lisada kindlasti ka madala rasvaprotsendiga liha/sinki. Nii, nüüd aga piruka retsepti juurde...
Vaja läheb:
600 g suvikõrvitsat
4 sibulat
200 g 5% juustu
2 küüslauguküünt
4 muna
100 g pruuniriisijahu
meelepäraseid maitseaineid (mina kasutasin meresoola, pipart, persilladet ja Bulgaaria maitseainet).

Valmistamine: riivi suvikõrvits, tükelda sibulad, riivi juust, haki küüslauguküüned. Mikserda või klopi lahti munad. Sega kõik eelpool mainitud komponendid ja lisa jahu ning maitseained. 
Mina küpsetasin pirukat ümmarguses lahtikäiva äärega vormis, millele panin küpsetuspaberi alla (et pirukas vormi külge ei jääks). Soojendasin aju 200 kraadini  ja küpsetasin seni kuni pirukas oli hüübinud ja hakkas võtma pruunikat jumet. 
Kõige paremini maitseb külmalt, ehk paar tundi peale valmimist.

Terve piruka toitaineline väärtus ka:
1188 kcal
108 g süsivesikuid
35,4 g rasva
113 g valku

Käesoleva koguse soovitaksin ära jagada 3-4 toidukorra vahel. Pirukas sobib hästi päeva viimaseks toidukorraks!

Proovi ka ja anna märku, kuidas maitses!
Mari-Anne

0 Comments

Ei tea milline treening valida? Kas teen liiga palju või hoopis liiga vähe?

6/8/2018

0 Comments

 
Picture
Üks mõtleb: „Tahaksin saada paremasse vormi, sooviksin kaalu kaotada, aga trenni ma teha ei viitsi/ei jõua ja ega ma jõusaalis ise midagi teha ei oskaks ka.." Teine arutleb: „Kas ma teen trenni liiga tihti? Kas mu lihased jõuavad uueks treeninguks ära taastuda? Või äkki ma tegelikult peaksin rohkem treenima, tahaksin saada paremasse vormi!“ Need on mõtted, mis on paljude terviseinimeste peast läbi käinud… Võib-olla tunned endki siinkohal ära! :)
Aga mis see õige siis on? Mis treeningut valida?  Kui palju/tihti trenni teha?
Oleneb mis on Sinu eesmärk? Kas soovid kaalu kaotada? Kas soovid lihasmassi juurde saada? Kas soovid vastupidavust arendada? Kas soovid üldist keha toonust parandada? Kas soovid keha lihaskonda tugevdada? Kas tahad lihtsalt hea välja näha? Või ehk soovid jõuda oma lapselapsega pallimänge mängida?
Iga inimese vastus on erinev, sest inimesed on kõik erineva tausta (soo, vanuse, elutempo, eesmärkide) ja soovidega.
Fakt on see, et inimene on loodud liikuma ja iga endast lugupidav inimene peab end liigutama iga päev rohkemal või vähemal määral. Tõsi, selleks, et kaalus alla võtta, ei peagi tegelikult üldse trenni tegema. Piisab, kui toitud endale kohandatud menüü järgi (energiavajadusele vastavalt) ja kaal hakkab langema.
Väga hea tervisesport algajatele, ülekaalulistele ja ka edasijõudnutele põhitreeningu kõrval on kõndimine (tempoks umbes 1 tund 4-5 km), kepikõnd, jalgrattasõit. Viimaseid peaks sooritama nii, et südametöö kiireneb, nahk läheb pisut niiskeks ja ajaliselt võiks see kesta vähemalt ühel korral 40-45 minutit. Paremal juhul kauem!
Edasijõudnud võiksid juba hakata sörkima. Kui esialgu sörkida ei jaksa, siis harjutada kõndimist ja sörkimist vaheldumisi. Algajatel võiks sellise spordi kestvuseks olla vähemalt 30 min. Paremal juhul ja edasijõudnutel juba pikemalt. Inimene, kes on ülekaalus, kindlasti sörkima minna ei tohiks, sest sellega ei tee ta head oma kehale, koormates oma põlvi ja südant. Sellised inimesed peaksid alustama kõndimisega (ka kepikõnniga). 
Edasijõudnud võiksid tegelema hakata juba lihastreeninguga lisaks aeroobsele treeningule. Alati ei ole vaja lihastreeningu tegemiseks minna jõusaali või rühmatreeningusse. Kodus ja ka välisõhus on võimalik sooritada piisava koormusega (tugev) lihastreening. Selleks on vaja muretseda endale vastavad abivahendid ja treeningkava, mille järgi hakata tegutsema.
Inimesed, kes soovivad lihaseid kasvatada peaksid aga sammud seadma jõusaali. Jõusaalis tegutsemiseks on kindlasti vaja kindlat Sinu eesmärke teenivat treeningkava. Kui treeningkava puudub, võib juhtuda see, et mõni lihasgrupp jääb sootuks koormuseta või vastupidiselt saab ülekoormuse, mille tagajärjel ei toimu soovitud lihasarengut. Et lihased saaksid areneda ja kasvada ei tohi neile tekitada ülekoormust – rohkem ei ole alati parem! Lihased ei taastu ära järgmiseks treeninguks. Samuti on ülioluline, et kõik inimese lihasgrupid saaksid koormuse, mitte ühtegi lihasgruppi ei tohi jätta treeningkavast välja!
Kui aga soovid üldist toonust parandada, oma kehas hea välja näha ning end enesekindlalt ja tervislikult tunda soovitaksin kombineerida lihastreeningu aeroobse treeninguga.
Mitu treeningpäeva nädalasse paigutada oleneb juba väga individuaalselt inimese eesmärkidest, kui palju ta on valmis panustama, millisel ajal päeva jooksul ta treenida saab, ning kui palju tal aega üheks treeninguks on võimalik panustada?
Et iga inimese eesmärk treeningutega saaks täidetud, peab kombineerima õige toitumise vastava treeninguga. See on kõik väga personaalne ja individuaalne. See mis töötab ühe inimese puhul tavaliselt teise puhul ei tööta, sest iga indiviid on erinev. Erineva vanusega, eri soost, eri kehakuju ja kehakoostisega, erineva pikkuse ja kaaluga ning elutempo ja elustiiliga. Aga selles olen ka täiesti kindel, et kui inimesel on motivatsioon ja tahe enda tervisesse ja heaolusse panustada, siis iga eesmärk saab täidetud ning veelgi enam! Kui oled oma eesmärgini jõudnud, siis võid olla kindel, et tahad paremat „mina“, paremat kehakoostist, madalamat kehakaalunumbrit, väiksemat kleidisuurust, suuremaid lihaseid, suuremat vastupidavust/võhma jne. Väikesed muutused oma keha juures, mida võib-olla märkad esialgu ainult Sina ise, on kõige motiveerivamad.
Usu iseendasse ja ole sihikindel ning järjepidev oma eesmärkide saavutamisel, siis saavad toimuda muutused Sinu kehaga, Sinu igapäeva toitumise- ja treeningharjumustega, suhtumisega iseendasse ja ka muutub suhtumine Sind ümbritsevatesse.  

Aitan Sind kui see on minu pädevuses! :)
​Mari-Anne

0 Comments

    Teemad

    All
    Eluviis
    Lihavaba
    Magus
    Soolane

    varasemad

    March 2023
    September 2022
    August 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Lugemisnurk
  • TEENUSED
  • Meist
    • MI töövahend toitumisnõustajatele
  • KONTAKT